RESPECT PLUS

Cyklus koncertů etnické hudby a world music v Paláci Akropolis.

Celoroční přehlídka navazující na RESPECT FESTIVAL. Dramaturgie a produkce: Rachot Production Spolupořadatelem jsou Městská část Praha 3, Hlavni město Praha a Respekt.

 

Respect Plus 2010 - Program

27. 1. 19:30 Mahala Rai Banda Palác Akropolis
17. 2. 19:30 Tartit Palác Akropolis
15. 3. 19:00 Fanfare Ciocarlia Palác Akropolis
6. 5. 19:30 Amsterdam Klezmer Band featuring Alec Kopyt Palác Akropolis
13. 7. 19:30 The EX & Ililta Band Akropolis
14. 9. 19:30 Besh o'droM Palác Akropolis
21. 9. 19:30 Boris Malkovsky Palác Akropolis
13. 10. 19:30 Parno Graszt Palác Akropolis
6. 11. 19:30 Cheikh Lô Palác Akropolis
24. 11. 19:30 Triaboliques Palác Akropolis
Mahala Rai Banda

Mahala Rai Banda / Rumunsko

27. 1. - Palác Akropolis, 19:30 / Respect Plus

Housle od Taraf De Haidouks s dechy z Fanfare Ciocarlia kořeněné subkulturou bukurešťských romských ghett!

Více zde | Koupit vstupenky

Tartit

Tartit / Mali

17. 2. - Palác Akropolis, 19:30 / Respect Plus

Nejautentičtější průkopníci pouštního blues, kteří inspirovali Tinariwen i Ali Farka Toureho. Nic nevystihuje lépe obrovské prostory Sahary než hudba Tartit, skupiny kterou tvoří pět žen a čtyři muži etnika Tuaregů z oblasti Timbuktu v Mali.

Více zde | Koupit vstupenky

Fanfare Ciocarlia

Fanfare Ciocarlia / Rumunsko

15. 3. - Palác Akropolis, 19:00 / Respect Plus

Nejrychlejší dechovka přijíždí do Prahy představit své první live album a výběrovou desku "best of gypsy brass".

Více zde | Koupit vstupenky

Amsterdam Klezmer Band featuring Alec Kopyt

Amsterdam Klezmer Band featuring Alec Kopyt / Nizozemí, Ukrajina

6. 5. - Palác Akropolis, 19:30 / Respect Plus

Amsterdam je liberální město bohémských umělců, imigrantských komunit a nečekaných hudebních překvapení, k nimž patří i Amsterdam Klezmer Band. Od často stereotypních klezmerbandů z východní Evropy se amsterdamský model liší širokým stylovým záběrem: balkánské dechy se proplétají s punkem, ska i jazzovou improvizací.

Více zde | Koupit vstupenky

The EX & Ililta Band

The EX & Ililta Band / Holandsko, Etiopie

13. 7. - Akropolis, 19:30 / Respect Plus

To, že holandská skupina The Ex bývá označována za "post rockovou" či spojována s punkovými kořeny, může být zavádějící: podstatné je, že tato výjimečná sestava představuje stálici a kvalitu napříč hudebními žánry, nezávislou na dobových trendech. Výčet jmen, s nimiž The Ex spolupracovali, připomíná encyklopedii Who-Is-Who posledního čtvrt století: Sonic Youth, Tortoise, Tom Cora, Chumbawamba, John Cale Band, Shellac, Fugazi, John Butcher a další. Tento úctyhodný seznam ještě rozšířili hudebníci world music: malijský hráč na koru Djibril Diabate, Konono No.1 z Konga, kurdský hráč na saz Brader Musuki. Mezi nejvýznamější počiny poslední doby patří také společný projekt The EX a veterána etiopské hudební scény, saxofonisty Getachewa Mekurii.

Více zde

Besh o

Besh o'droM / Maďarsko

14. 9. - Palác Akropolis, 19:30 / Respect Plus

TANEČNÍ PARTY V BALKÁNSKÝCH RYTMECH Osmičlenná sestava, která se od dechovek z Balkánu liší zdravým pankáčským kořínkem i šířkou inspirace. Čerpá z cikánských stylů, Řecka, Jemenu a díky svému maďarsko-izraelskému kapelníkovi i z židovské hudby. Kombinuje cimbál se saxofony a orientálními bubny, na svědomí má totálně zdivočelé davy v Glastonbury i v Rudolstadtu, během turné v Kanadě hrála pro dvacetitisícové publikum. Nejlepší současná východoevropská skupina, která přesunula balkánskou invazi na taneční party 21. století. "Spanilá divoká jízda, která se nezdržuje pauzou na nádech," napsal o nich britský fRoots, který kapelu vybral pro svoji výroční kompilaci.

Více zde | Koupit vstupenky

Boris Malkovsky

Boris Malkovsky / Izrael

21. 9. - Palác Akropolis, 19:30 / Respect Plus

Boris Malkovsky, dle newyorského avantgardisty Johna Zorna unikátní novátor židovské hudby, pochází z Oděsy. Původem klasický pianista přeškolený na knoflíkovou harmoniku natočil ve své nové vlasti, Izraeli, přes 30 alb. Pracoval s Moscow Art Triem i renomovanými komorními ansámbly a jeho největším projektem je zatím suita Time Petah-Tiqva, jejíž studiovou verzi vydala prestižní značka Tzadik, vedená Johnem Zornem. "Je to kus, který posloucháte se zatajeným dechem, plný nejen fantazie a tvůrčí sofistikovanosti, ale i disciplíny a ďábelského smyslu pro humor," píše vlivný server All Music Guide. Suita se ale od svého vzniku stále vyvíjí a neustále mění podobu, podle sestavy, s níž Malkovsky právě vystupuje. V současné době žije v Polsku, odkud pocházejí i členové tria, s nímž přijíždí do Prahy.

Více zde | Koupit vstupenky

Parno Graszt

Parno Graszt / Maďarsko

13. 10. - Palác Akropolis, 19:30 / Respect Plus

"Oni nečerpají z kořenů romské hudby. Oni jsou zosobněním těch kořenů," prohlásil o této téměř čtvrt století existující maďarské skupině autor prestižní encyklopedie Rough Guide to World Music, Simon Broughton. Na rozdíl od jiných romských kapel, Parno Graszt nevznikli z externího popudu západního hudebního průmyslu - jejich krédo lze naopak vyjádřit sloganem Romové sobě, což se promítá i do autentičnosti jejich hudby. Vedle kytar a akordeonu má Parno Graszt ve výbavě i mlékařské konve či "orální", tedy zpívanou basu, a jejich koncerty končí jako spontánní taneční party.

Více zde | Koupit vstupenky

Cheikh Lô

Cheikh Lô / Senegal

6. 11. - Palác Akropolis, 19:30 / Respect Plus

Největší z afrických individualistů, všestranný senegalský hudebník Cheikh Lô si vysloužil renomé jako první skutečně panafrický umělec, který se vzpírá všem hudebním škatulkám. Do Prahy přijede v rámci turné k novému albu Jamm, na kterém hostuje funkový saxofonista Pee Wee Elis a bubeník Tony Allen.

Více zde | Koupit vstupenky

Triaboliques

Triaboliques / UK

24. 11. - Palác Akropolis, 19:30 / Respect Plus

POUŠŤ, DELTA, STEP I UNDERGROUND Výjimečné spojení tří kultovních postav britské scény: Lu Edmonds, Justin Adams a Ben Mandelson.

Více zde | Koupit vstupenky