RESPECT Festival

World music festival

 

Respect Festival 2010 - Program

Pátek 18. 6. od 17 hod. - Sobota 19. 6. od 14 hod.

Mapa
Mezinárodní kuchyně
Dětský
koutek
Radio Respect
Vstupenky

 

29. 4. 19:30 Kihnoua Akropolis
18. 5. 19:30 Tanya Tagaq Akropolis
27. 5. 19:30 Oana Cătălina Chiţu & Bucharest Tango Akropolis
18. 6. Anthony Joseph & Spasm Band Štvanice
18. 6. Trio Kazanchis Štvanice
18. 6. Longital Štvanice
19. 6. Orchestra Baobab Štvanice
19. 6. Trio Joubran Štvanice
19. 6. Yat-Kha Štvanice
19. 6. Mário Bihári a Bachtale Apsa Štvanice
19. 6. Assurd Štvanice
Kihnoua

Kihnoua / USA, Jižní Korea

29. 4. - Akropolis, 19:30 / Respect Festival

DOPROVODNÝ KONCERT RESPECT FESTIVALU 2010! Hudební velikán americké avantgardy Larry Ochs, korejská tanečnice, zpěvačka a perkusistka Dohee Lee a bubeník Scott Amendola na prvním evropském turné společného převratného projektu, který boří hranice mezi Západem a Východem.

Více zde | Koupit vstupenky

Tanya Tagaq

Tanya Tagaq / Kanada

18. 5. - Akropolis, 19:30 / Respect Festival

DOPROVODNÝ KONCERT RESPECT FESTIVALU 2010! Nejznámější současná inuitská umělkyně, pocházející ze země Nunavut (Náš domov) v Kanadě, se se svým originálním a futuristickým pojetím hrdelního zpěvu za doprovodu elektroniky a cella stala největším překvapením předloňských festivalů Respekt a Colors of Ostrava.

Více zde | Koupit vstupenky

Oana Cătălina Chiţu & Bucharest Tango

Oana Cătălina Chiţu & Bucharest Tango / Rumunsko

27. 5. - Akropolis, 19:30 / Respect Festival

DOPROVODNÝ KONCERT RESPECT FESTIVALU 2010! Rumunsko – země, která dala světu Taraf De Haidouks, Fanfare Ciocarlia i Mahala Rai Banda - ještě stále nevydala všechna svá hudební tajemství! Ze stáje Asphalt Tango Production (Fanfare Ciocarlia, Mahala Rai Banda) přijíždí nový objev Oana Cătălina Chiţu se svým projektem Bucharest Tango.

Více zde | Koupit vstupenky

Anthony Joseph & Spasm Band

Anthony Joseph & Spasm Band / Trinidad, Francie, USA

18. 6. - Štvanice / Respect Festival

featuring Joe Bowie Kolize hip-hopu s africkou magií, free-jazz z Trinidadu, černošská rebelie na univerzitní půdě, voodoo funk, to vše dohromady charakterizuje hudbu Anthony Josepha a jeho Spasm Bandu. Termíny jako mluvené slovo či slam poetry tvorbu tohoto kosmického básníka z Trinidadu nevystihují, přesnější je "hudební recitace". Anthony Joseph je hudebník, novelista i rapper a nabízí skvělé koncerty, poháněné masivním funkem a spoustou free jazzové improvizace, kterou řídí karibské voodoo.

Více zde | Koupit vstupenky

Trio Kazanchis

Trio Kazanchis / Etiopie, Francie, Holandsko

18. 6. - Štvanice / Respect Festival

Co mají společného bubeník z Francie, hráč na klávesy a saxofony z Holandska, a virtuoz na tradiční etiopskou lyru krar? Před rokem se několikrát setkali v těch nejlepších klubech bouřlivě expandující hudební scény v Addis Abebě. Jejich hudba vychází jak z moderního, rytmicky unikátního etiopského funku i groove, tak i z tradičních melodií, které spojuje s myšlením evropských avantgardistů-improvizátorů. Krar, menší bratr nejstaršího hudebního nástroje lidské historie, Davidovy harfy, zní v rukou etiopského virtuoza Mesele Asmamawa jako kytara Jimiho Hendrixe.

Více zde | Koupit vstupenky

Longital

Longital / Slovensko

18. 6. - Štvanice / Respect Festival

Tato dvojčlenná sestava se zvukem plné kapely se letos na jaře probojovala z Bratislavy až na největší přehlídku světové alternativy, festival SXSW v Austinu, Texasu, a její poslední album Gloria, které pokřtila na koncertě v New Yorku, proniklo do americké distribuce. Světová média Longitalu přezdívají "kosmopolitní zvukoví designéři," ve vlivném britském časopise Rock n'Reel získala Gloria pět hvězdiček a přiměla jednoho z redaktorů, aby vyjel na koncert skupiny až do Vídně. Příběh dvojice je zároveň manifestem tvrdohlavé nezávislosti: na šňůrách cestují vlakem, svá debutová alba vypalovali na PC a prodávali s obaly z domácí laserové tiskárny. Chválou nešetří ani Gerald Seligman, ředitel evropského veletrhu Womex: "Pořídil jsem si dvě z jejich alb, je to úžasné duo."

Více zde | Koupit vstupenky

Orchestra Baobab

Orchestra Baobab / Senegal

19. 6. - Štvanice / Respect Festival

Legenda západoafrické hudby, která se může chlubit kořeny ještě hlubšími nežli velikáni Ali Farka Toure či Youssou N'Dour. Jejich počátky - podobně jako u skupin Bembeya Jazz či Rail Band - sahají do zlaté éry prvních let africké nezávislosti. Dakarský klub Baobab vznikl roku 1970 z popudu vlády tehdy čerstvě samostatného Senegalu, a Orchestra Baobab se stala jeho domácí kapelou. Během sedmnácti let jejich styl vyzrál do unikátní a sofistikované hudební esence, která jako barevné spektrum propojila senegalský feeling s melodiemi ze sousedních Kapverd i s afrokubánskými rytmy. Po rozpadu se původní nahrávky Orchestra Baobab staly ceněnými sběratelskými artikly. O obnovení skupiny se zasloužil roku 2001 britský producent Nick Gold, který podobně inicioval vznik Buena Vista Social Clubu či spolupráci Ali Farky Toureho s Ry Cooderem.

Více zde | Koupit vstupenky

Trio Joubran

Trio Joubran / Palestina

19. 6. - Štvanice / Respect Festival

Loutna oud je pilířem arabské klasické hudby, Trio Joubran ovšem k tomuto nástroji přistupuje zcela novátorským způsobem. Kombinace tří špičkových sólistů připomíná legendární střetnutí Al DiMeoly, Johna McLaughlina a Paco de Lucii. Sestavu tvoří bratři Samir, Adnan a Wissam Joubran, původem z biblického palestinského města Nazaret. Pocházejí z rodu hudebníků a nástrojářů, jejich koncerty oslňují tempem, energií i virtuozitou.

Více zde | Koupit vstupenky

Yat-Kha

Yat-Kha / Tuva, UK

19. 6. - Štvanice / Respect Festival

Tuvinský hrdelní zpěv, khöömei, syrově autentická předloha západního "alikvotního zpěvu", má v kontextu etnických vokálních technik unikátní roli, srovnatelnou se zvukově drásavými experimenty. Hudební potenciál této paralely objevil jako první Albert Kuvezin se skupinou Yat-Kha na albu Yenisei Punk. Spoluzakladatelem a hudebním architektem sestavy je londýnský punkrockový vizionář Lu Edmonds, který prošel tak významnými kapelami jako Mekons, Damned, 3 Mustaphas 3, a v současné době hraje navíc s písničkářem Billy Braggem i reformovanou punkrockovou legendou PiL.

Více zde | Koupit vstupenky

Mário Bihári a Bachtale Apsa

Mário Bihári a Bachtale Apsa / ČR

19. 6. - Štvanice / Respect Festival

Slovenský romský zpěvák, akordeonista, klavírista a bývalý člen skupiny KOA, žijící v Česku. Vystoupení Mária Biháriho je skloubením romské linie a písničkářské tvorby. Během jeho koncertu zní autorské staré i nové skladby, z nichž některé již téměř zlidověly, a tradiční romské čardáše. Výsledkem je náladově pestrá hudební fantazie. K tomu Mário přimíchává ohnivé koření tradičního cikánského temperamentu, k čemuž si někdy zve také hosty z řad vynikajících romských muzikantů.

Více zde | Koupit vstupenky

Assurd

Assurd / Itálie

19. 6. - Štvanice / Respect Festival

Svoji transovní hudbu mají i regiony jižní Itálie. Historie syrových rytmů jako pizzica či tarantella, které léčí pavoučí kousnutí zběsilým tancem, sahají do pohanské éry a jejich síla je srovnatelná s berberskými rituály z pohoří Atlas. Sestava ASSURD je jihoitalským all-star-bandem, tvoří ji tři zpěvačky s divokým vzezřením a drsnými hlasy, které se na koncertech doprovázejí na perkuse i akordeon.

Více zde | Koupit vstupenky