0. 0. - /

Od svého vzniku vydala kapela 20 alb a odehrála víc než 1300 koncertů po celém světě, nahrávala hudbu k filmům a modernímu tanci. Řadová alba natáčí a produkuje legendární Steve Albini. The Ex vydávají alba na své vlastní značce, vedle toho má kytarista Terrie label Terp records na kterém vydal k dnešnímu dni 6 alb etiopské hudby. Nejnovější z nich je výběr nové etiopské taneční hudby z Adis Abeby. Nejlepší z tohoto výběru je právě ILILTA BAND, trio, které přijíždí do Prahy společně s The EX.

Pokud má nějaká africká země v hudebním světě kultovní postavení, je to právě Etiopie. Zdejší skupiny byly dlouho známé jen úzkému okruhu zasvěcenců, zemi navíc dusila po téměř dvě dekády stalinistická diktatura, ale v posledních letech se množí společné projekty hudebníků z Evropy s hostujícími hráči z Etiopie. Ililta Band se stalo etiopskou skupinou poslední dekády. Kapelu tvoří virtuoz šestistrunné lyry krar Mesele Asmamaw, který se letos představí v rámci festivalu Respect také jako člen Tria Kazanchis. Kapelník Chalachew Ashenafi je mistrem jednostrunných etiopských houslí masenqo. Sestavu doplňuje Mesale Legesse, hráč na kobero - tradiční bubínky vyrobené z velké plechovky potažené hovězí kůží. Tyto nástroje jsou tradiční výbavou etiopských trubadúrů azmari.

Historie azmari je stejně dlouhá jako dějiny samotné Etiopie. V místní kultuře jim náleží výsadní postavení: jako skvělí improvizátoři dokážou živě reagovat na společenskou situaci i reakce publika, jsou to mistři satiry i poetické zkratky, kteří využívají svobody projevu až k té nejzazší hranici. I když se tento unikátní styl od ostatní etiopské hudby ostře liší, je to zároveň swingující hudba svádějící k tanci, akusticky-etiofunková alternativa západního rockového bandu.

Video:

Web:

Obrázky ke stažení:

The Ex
36.0 x 24 cm
300 dpi
The Ex
6.8 x 4.5 cm
300 dpi
Ilita Band
10.7 x 7.1 cm
300 dpi