0. 0. - /

Bukurešť byla kdysi Paříží východní Evropy, v luxusních kabaretech se zpívalo tango, foxtroty i romské písně, posunuté do melancholické, hořko-sladké a zcela jedinečné polohy. Tento zaniklý hudební svět oživila rumunská zpěvačka Oana Cătălina Chiţu, nejprve na divadelním podiu v Berlíně, později na CD Bucharest Tango a nyní i na koncertním turné.

Starosvětský šarm rumunské metropole definitivně zničil komunistický diktátor Ceausescu, který nechal historický střed města vybourat a původní architekturu nahradil totalitní megalománií. K symbolickému zvratu na rumunské hudební scéně ale došlo už před jeho nástupem. V nejtužším období studené války, roku 1951, byl přímo na podiu zatčen tajnou policií "král ruského tanga" Pjotr Leščenko, který později zahynul v rumunském pracovním táboře.

Oana Cătălina Chiţu dospívala na venkově. Písně meziválečných zpěváků rumunského tanga slýchala v podání svého otce. U příbuzných v Bukurešti později objevila obrovskou sbírku praskajících gramofonových desek, které před válkou natočili klasikové rumunského tanga Jean Moscopol, Cristian Vasile či romský zpěvák Zavaidoc. Své umělecké začátky absolvovala jako zpěvačka v kostele, později studovala operní zpěv, klavír, jazz a v 90. letech se přestěhovala do Berlína.

Roku 2000 začala zpívat balkánský repertoár v sestavě Romenca kterou založila se srbským akordeonistou Dejanem Jovanovičem. Její dosud největší projekt, Bucharest Tango, se zrodil před třemi lety, kdy přenesla staré písně z meziválečné Bukurešti, totalitní ideologií označované za "dekadentní a nemravné", na divadelní podium. Po vřelém přijetí berlínskou veřejností následovalo album Bucharest Tango. Oana Cătălina Chiţu zpívá ale tango tak, jak ho neznáte: vedle kytary, basy a perkusí ji doprovází cimbál, akordeon a housle.

Video:

Vstupenky

Cena: stání 200,- Kč, sezení 250,- Kč

Web:

Obrázky ke stažení:

Bucharest Tango
12.0 x 18.1 cm
300 dpi
Bucharest Tango
15.0 x 10.0 cm
300 dpi
Bucharest Tango
16.0 x 10.6 cm
300 dpi

 

Bucharest Tango
15.6 x 10.4 cm
300 dpi
Bucharest Tango
15.0 x 10.1 cm
300 dpi