Amazonia Ambient Project -The Young Gods & Jeremy Narby

Elektroničtí hlukoví teroristé z Ženevy se dali na ambient. Hudbu pro svůj nový projekt sbírali v jihoamerickém pralese u pramenů Amazonky. Spolu s trojicí muzikantů vystoupí Jeremy Narby, pokračovatel Carlose Castanedy a Timothy Learyho a autor knih o peruánských šamanech a halucinogenních bylinách. Koncert k sezení s prostorovým "surround" ozvučením.

The Young Gods vznikli na rozhraní dvou epoch: zakladatele skupiny, zpěváka a kytaristu Franze Treichlera znudila roku 1982 post-punková nová vlna a začal experimentovat se samplerem. O tři roky později sestavil trio, které jako první spojilo zvukové samply s kytarovým rockem. Debutové album produkoval bubeník newyorských Swans, britský týdeník Melody Maker je označil za album roku. Zvuk kapely byl kolizí punkrockové hysterie, evropské klasiky a industriálních hluků a vytvářel velkolepou a drásavou kakofonii. Young Gods se ale nikdy neomezovali jedním stylem - používali akordeon, natočili pozoruhodné coververze Kurta Weilla (album The Young Gods Play Kurt Weill, 1991) a vytvářeli ambientní zvukové krajiny (album Only Heaven, 1995).
I když Young Gods jsou nejznámější díky explozivním koncertům, na svém nedávném projektu Music for Artificial Clouds se vydali do říše snů, fantazie a ambientní hudby. Rockový vizionář Brian Eno říká: Cílem ambientní hudby je nastolit klid a vytvořit prostor pro myšlení. Po hudební stránce využívá nahrávek, které Franz Treichler natočil v amazonském pralese. Music for Artificial Clouds vychází v současné době jako album.
Z amazonských pralesů čerpá i hudební náplň pražského koncertu. Nahrávky z pralesa upravené počítačem se prolínají s živou interaktivní improvizací všech tří členů skupiny. Důležitou součástí koncertu bude vyprávění amerického antropologa Jeremy Narbyho, specialisty na šamanismus a indiánské kultury z Amazonie. Narby je doktorem antropologie na Stanfordské univerzitě v Kalifornii a posledních 20 let strávil výzkumem v Peru. Je autorem bestselleru Kosmický had, DNA a původ lidských vědomostí. Ve svých knihách řeší vztah západní vědy, domorodého šamanismu a přírodních halucinogenů - podobně jako Carlos Castaneda či Timothy Leary.

   

PRALESNÍ TELEVIZE (z vyprávění Jeremy Narbyho)
Překvapilo mě, že Indiáni Ašaninka, kteří byli mými průvodci v pralese, měli jméno pro téměř každou rostlinu, a u téměř poloviny z nich věděli, k čemu je užitečná. Používají rostliny jako potravu, stavební materiál, kosmetiku, barvivo a lék. Brzy jsem zjistil, že o vlastnostech rostlin mají téměř encyklopedické vědomosti. Znají rostliny, které urychlují hojení ran, působí proti průjmu, anebo léčí chronické bolesti zad. Zkoušel jsem tyto rostlinné léky sám na sobě pokaždé, když nastala potřeba, jen abych zjistil, jestli skutečně fungují. Začal jsem se svých indiánských rádců vyptávat, jak objevili účinky těchto rostlin. Jejich odpověď byla tajuplná. Řekli mi, že jejich vědomosti o rostlinách pocházejí přímo z rostlin. Šamani, někdy zvaní "ayahuasqueros" či "tabaqueros", požijí výtažek z halucinogenní rostliny zvané ayahuasca, anebo sní koncentrát z tabáku, a ve svých vizích promlouvají s duchy, kteří jsou ve spojení se všemi životními formami a představují zdroj informací. Říkali mi, že příroda je inteligentní a k lidem promlouvá pomocí snů a vizí.
Když jsem u Indiánů strávil 4 měsíce, navštívil jsem sousední vesnici, pil jsem s místními lidmi maniokové pivo a zeptal se jich, odkud pocházejí jejich znalosti rostlin. "Hermano Jeremias, Bratře Jeremy, pokud chceš znát odpověď na tvoji otázku, pak musíš vypít ayahuascu. Pokud máš zájem, tak já ti to jednou ukážu." Říkal tomu "televize pralesa" která umožňuje vidět obrazy a učit se.
Vyrůstal jsem ve Švýcarsku, odkud pochází LSD, několikrát jsem tu látky vyzkoušel a domníval jsem se, že halucinogenů se nemusím bát. Tak jsem řekl, že ano. O několik večerů později jsem se ocitl ve společnosti tohoto ayahuasquera na dvoře tichého domu, který byl obklopen zvuky pralesa. Nalil mi ayahuascu, což je hořká tekutina, a po dlouhé pauze začal ve tmě zpívat písně, opakující se nenapodobitelné zvuky a lehce disonantní melodie. V mé mysli se objevily obrazy, a brzy jsem kolem sebe viděl obrovité světélkující hady, kteří byli 15 metrů dlouzí a 1 metr vysocí, děsivě skuteční, a začali mi jakousi myšlenkovou řečí vyprávět věci o mě, které byly bolestivě pravdivé. Říkali mi, ty jsi jen lidská bytost, nepatrná lidská bytost. A když jsem se na ně díval, tak jsem viděl, že mají pravdu, že můj materialistický pohled na svět má své meze, počínaje předpokladem, že to co moje oči vidí, neexistuje. Vnímal jsem, že můj pohled na svět je spojen s bezednou aroganci, díky níž se právě teď zhroutil.

Internet:
www.younggods.com

Obrázky ke stažení:

 

JPEG
150 x 100 mm
300 dpi

 

JPEG
150 x 100 mm
300 dpi

           
 

JPEG
150 x 100 mm
300 dpi

 

JPEG
150 x 100 mm
300 dpi

           
 

JPEG
150 x 100 mm
300 dpi

 

JPEG
150 x 100 mm
300 dpi

           
 

JPEG
150 x 100 mm
300 dpi

 

JPEG
150 x 100 mm
300 dpi

<zpět>