Kočani Orkestar

Dechovka, která rozpoutala současnou balkánskou hudební mánii, se jmenuje Kočani Orkestar. Inspirovala skladatele Gorana Bregoviće, hostovala na nahrávkách rumunských zbojníků Taraf de Haidouks, a Emir Kusturica její členy představil v romské filmové epopeji Dům k pověšení.

Dvoumilionová Makedonie patří z celého Balkánu k těm kulturně nejpromíchanějším zemím. Není divu, že právě odtud pochází zvukově nejkřiklavější balkánská dechovka Kočani Orkestar. Makedonský tavící kotel učaroval režisérovi Emiru Kusturicovi do té míry, že svůj film Dům k pověšení (vznikl 6 let před slavným Undergroundem) situoval do romského "townshipu" Šuto Orizari, které je předměstím Skopje a představuje nejlidnatější romskou aglomeraci na světě. Ve filmu se poprvé objevili členové Kočani Orkestaru, který dnes patří k nejvýznamnějším makedonským skupinám. Pochází z města Kočani východně od Skopje.
Na světová podia pronikl Kočani Orkestar v 90. letech: tehdy jej "objevili" belgičtí producenti Michel Winter a Stefan Karo, kteří předtím veřejnosti představili fenomenální romskou cimbálovku z Rumunska, Taraf de Haidouks. Sestavu Kočani Orkestaru tvoří dvě trubky, klarinet, saxofon, akordeon a čtyři tuby. Od jiných světoznámých dechovek z Balkánu se Kočani Orkestar liší pestrostí repertoáru a důrazem na rytmus. Zvuk dechových nástrojů vyvažuje obrovitý buben tapan, na který se (podobně jako na indický dhol) hraje z obou stran. Zatímco jedna ruka vyklepává rytmus masivní paličkou, druhá lehce vyťukává jemné rytmické ozdoby lehkou metličkou na opačnou blánu bubnu.
Tomu, co hraje Kočani Orkestar i jiné makedonské skupiny, se říká romska orientalna muzika - orientalna proto, že obsahuje daleko silnější vlivy z Turecka a dalších východních zemí nežli ostatní balkánské styly. Na album L'Orient est rouge skupina navíc zařadila melodie z indických filmů a jako titulní skladbu dokonce zvolila svéráznou cover-verzi budovatelské písně z maoistické Číny. Na posledním albu Alone at My Wedding najdeme vlivy z Bulharska i hudbu, která doprovází třídenní svatební oslavy balkánských Romů. Skupina je natočila s novým zpěvákem, charismatickým mladíkem Ajnurem Azizovem, který zpívá v romštině, slovanských jazycích i v turečtině.
Kočani Orkestar za sebou má úspěšná turné v Evropě i Japonsku, vystupoval na festivalech Roskilde, Womad, v londýnské Royal Albert Hall, a nedávno doprovázel alžírsko-francouzského zpěváka Khaleda.

 
     
 

Internet:
www.divanoprod.com

Hudební ukázky:
Siki, siki baba, Ederlezi Avela, Kerta Mangae Dae

Obrázky ke stažení:

 

JPEG
150 x 110 mm
300 dpi

 

JPEG
150 x 110 mm
300 dpi

           
 

JPEG
150 x 100 mm
300 dpi

 

JPEG
150 x 100 mm
300 dpi

<zpět>